Genel

Anne Sütü Faydaları Nelerdir? 10 adımda anne sütü ve faydaları

Anne Sütü

Anne sütü bebeğiniz için en iyi besindir ve emzirmenin birçok avantajı vardır. Anne sütü onu beslemenin yanı sıra bebeğinizi korur.

Anne Sütü Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Anne sütü, bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerir ve doğal olarak sütaltı öğelerinin de dahil olduğu birçok faydalı maddeyi de içerir. Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dayanıklı hale getirir. Ayrıca, anne sütü emzirme sırasında anne ile bebeğin bağını güçlendirir ve emzirme sırasında anne ve bebeğin arasında özel bir bağ kurulur.

Anne sütü, kök hücreler, beyaz kan hücreleri ve faydalı bakteriler dahil olmak üzere birçok faydalı maddelerle doludur. Antikorlar, enzimler ve hormonlar gibi diğer biyoaktif bileşenlerin yanı sıra ,hepsi enfeksiyonla savaşmaya, hastalıkları önlemeye ve normal sağlıklı gelişime katkıda bulunmaya yardımcı olur.

İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin ishal ve hastalık, mide iltihabı, soğuk algınlığı ve grip, kulak ve göğüs enfeksiyonları ve pamukçuk gibi hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Emzirme konusunda uluslararası üne sahip bir uzman olan Batı Avustralya Üniversitesi’nden Profesör Peter Hartmann’ı diyor ki; “Anne sütüyle beslenen bir bebek, mamayla beslenen bir bebekten daha hızlı iyileşir çünkü annenin vücudu, aldığı enfeksiyona karşı spesifik antikorlar üretecektir.”

Prematüre bebekler için anne sütünün faydaları

Prematüre bebekler (düşük doğum ağırlıklı veya düşük doğum haftalığı olan bebekler), anne sütü alarak daha sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler. Anne sütü, prematüre bebekler için özel olarak formüle edilmiş süt formlarından daha iyi bir seçenektir. Prematüre bebekler için anne sütü, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebeğin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha dayanıklı hale getirir. Ayrıca, anne sütü, prematüre bebeklerin büyüme hızını ve kemik gelişimini hızlandırır ve bebeğin gelişimini destekler.

Bebeğinizi anne sütü ile beslemek, sepsis, kronik akciğer hastalığı ve nekrotizan enterokolit (NEC) gibi potansiyel olarak ölümcül durumlara karşı en iyi korumayı sağlar. Anne sütü ile beslenen prematüre bebeklerin de hastaneden eve daha erken gelme olasılığı daha yüksektir.

Profesör Hartmann, “Prematüre bebeğinizi anne sütüyle beslemek onun için yapabileceğiniz en faydalı şeydir” diyor. “Her damla önemlidir.” Aslında sağlık profesyonelleri anne sütünü sadece beslenme olarak değil, tıbbi bir müdahale olarak görmektedir.

Emzirmek bebeğinizin uykusuna nasıl fayda sağlar?

Emzirme, bebeğin uyku düzenini düzenler ve bebeğin uyku kalitesini arttırır. Anne sütü, bebeğin uyku düzenini düzenler ve bebeğin uyku kalitesini arttırır çünkü anne sütü, bebeğin sindirim sistemini rahatlatır ve bebeğin daha uzun süre uyuyabilmesine yardımcı olur. Emzirme ayrıca, anne ve bebeğin arasında bir bağ kurulmasına ve bebeğin güvende hissetmesine yardımcı olur.

Araştırmalar, anne sütü ve formül mama ile beslenen bebeklerin gece boyunca süt için uyanma olasılıklarının aynı olduğunu gösteriyor . Ancak aradaki fark, emzirilen bebeklerin daha erken uykuya dönmesidir. Emzirirken bebeğinizin vücudunda üretilen oksitosin, bebeğinizin daha sonra uykulu hissetmesine neden olur. Sütünüzdeki diğer hormonlar ve nükleotitler, bebeğinizin sağlıklı sirkadiyen ritimler (uyku-uyanıklık düzenleri) geliştirmesine yardımcı olur.

Emzirmenin bebeğiniz için yaşam boyu faydaları

Emzirmek sadece ilk altı ay bebeğinize fayda sağlamaz. Anne sütüne ne kadar uzun süre devam ederse, özellikle sağlığı için o kadar fazla avantaj olur. Araştırmalar ayrıca bebekken anne sütüyle beslenen çocukların lösemi ve lenfoma gibi kanserlere yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, emzirmenin faydalarının ne zaman sona erdiğini merak ediyorsanız, cevap ömür boyu sürmesidir.