Genel

Bebek yürüteçleri güvenli midir?

Bebek yürüteçleri

Bebek yürüteçleri güvenli midir? Uzmanlar bebek yürüteçlerinin güvenli olmadığını ve bebeklerin daha hızlı yürümeyi öğrenmelerine de yardımcı olmadıklarını söylüyor.

Bebek yürüteçleri, asma koltukları olan dairesel, tekerlekli oyuncaklardır. Bebeğiniz otururken ayaklarının yere değebileceği şekilde tasarlanmıştır, böylece kendilerini hareket ettirebilmelerine yardımcı olur.

Yıllar içinde yeni güvenlik özellikleri uygulanmış olsa bile, her yıl binlerce bebek, yürüteçteyken merdivenlerden düşmekten veya mobilyalara çarpmaktan acil servislere ve doktor muayenehanelerine kapatılmaktadır.

Piyasadaki bebek yürüteçlerinin artık “merdivenden düşme korumasına” sahip olması gerekiyor. Ya yürüteci bir merdiven boşluğunun kenarından geçmesini engelleyen bir kavrama mekanizması ya da yürütecin bir kapıdan geçmesini önleyen bir tasarım sayesinde bebeklerin büyük kazalar yaşaması belki önlenir. Bazı yürüteç modelleri ( ikinci el satın alınanlar gibi ) bu güvenlik özelliklerine sahip değildir.

Ancak uzmanlar, ekstra güvenlik özellikleriyle bile bebek yürüteçlerinin kullanımının güvenli olmadığını söylüyor. Bebek yürüteçleri bebekleri olduklarından daha uzun yapar, böylece tehlikeli nesnelere (sıcak kahve fincanları veya tezgahtaki bıçaklar gibi) ulaşabilirler veya sıcak bir sobaya dokunabilirler.

Aktivite merkezleri ve jumperlar çok daha güvenli alternatiflerdir. Ve bebeklerin önlerinde durabilmeleri ve yürümeyi öğrenirken onları itebilmeleri için tekerlekleri olan bebek yürüyüş oyuncaklarının kullanımı örümcek model yürüteçlerden daha güvenlidir.

Bebekler için güvenli yürüteç alternatifleri

Bebeğinizi koyabileceğiniz ve kendinize biraz zaman ayırabileceğiniz bir oyuncak arıyorsanız, aktivite merkezleri ve bağımsız jumperlar bebeğinizi meşgul edecek ve sabit tutacaktır. Bu yüzden onların kaybolması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Her ikisi de bebeğinize kavrama, tutma ve sallama gibi ince motor becerilerinin yanı sıra ayakta durma ve zıplama gibi kaba motor becerilerini güvenli bir şekilde keşfetmesi ve uygulamasına yardımcı olan pek çok özellik barındırır.

Uzmanlar, bir jumper veya aktivite merkezinde 15 ila 20 dakikalık bir süre sınırı önerir. Ancak bebeğinizin becerilerini bağımsız olarak uygulamak için bolca zamana ihtiyacı vardır.

Bebek yürüyüş oyuncakları – aynı zamanda itmeli oyuncaklar olarak da adlandırılır – bebeğinizin kendini yukarı çekebildiği, ayakta durabildiği, adım atmasını sağladığı ve hatta gezinebildiği zamanlar için idealdir . Bebeğinize ekstra destek verir ve dengede kalmasına yardımcı olurlar. Adım atmaya başladığında, bebeğiniz yürüme oyuncağını önlerine iter.

Yürüyen oyuncağın, bebeğiniz kendisini yukarı çekmek için kullanırsa devrilmeyecek kadar sağlam olduğundan emin olun. Bebeğinizin girmesini istemediğiniz odaların yanı sıra merdivenleri de kapatın ve yürüyen oyuncakla oynarken bebeğinizi denetleyin.

Bebek yürüteçleri bebeklerin daha erken yürümesine yardımcı olur mu?

Hayır, aynı zamanda aktivite merkezleri, jumperlar veya yürüyüş oyuncakları da yardımcı olmaz. Aslında araştırmalar yürüteç kullanan bebeklerin kullanmayanlara göre daha geç yürümeyi öğrenebileceğini gösteriyor .

Bebekler, ayaklarının ve bacak kaslarının nasıl hareket ettiğini izleyerek ve anlayarak yürümeyi kısmen öğrenirler. Yürüteçlerin çoğunda oturak olduğu için bebekler alt bedenlerinde neler olduğunu göremezler ve motor gelişimleri hakkında ihtiyaç duydukları bilgileri alamazlar .

Bebeğinizin yürümeye öğrenmek için emekleme , kendilerini yukarı çekme ve gezinme pratiği yapmaları gerekir. Eğer bir yürüteçteyseler bunların hiçbirini yapamayacaklarını göz önünde bulundurmak gerekir.

İşte bebeklerin yürümelerine yardımcı olmanın bazı yolları:

  • Bebeğinize karın kaslarını geliştirmesine yardımcı olması için bolca karın üstü yatırın ve etrafına oyuncaklar dizin. Bebeğiniz bunlara ulaşabilmek için sürünmesini veya emeklemesini sağlayın.
  • Bebeğinizin bacaklarınız üzerinde zıplarken veya ayakta durmasını sağlarken kollarının altından tutarak bacaklarını güçlendirmeye çalışmasına izin verin.
  • Bebeğiniz etrafta gezinirken, önünde durarak veya diz çökerek ve ellerinizi uzatarak size doğru yürümesini teşvik edin. Ya da adım atarken ellerini tutarak yürümelerine yardımcı olabilirsiniz.

Yürütece sahip olan bebeklerin sahip olmayan bebeklere nazaran daha geç yürümeyi öğrendiği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bu yüzden bir yürüteç satın alırken en az iki defa düşünmekte fayda var.

Bebeğin ilk adımlarını emekleme aşaması geçirdikten sonra atabiliyor olması her açıdan daha güvenli ve sağlıklıdır. Oturağa sahip olan yürüteçlerden ziyade ittirilebilen özelliklere sahip yürüteçlerin daha kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

Mevcut yürüteç fiyatlarına da bakacak olursak, olmaması hem bebek hem de cüzdanınız açısından daha avantajlı olacaktır. Bunun yerine yükseklik ayarının kontrol edilebildiği, bütçeye uygun ve bebeğin ilgisini çeken ittirilebilen oyuncakları almanız bebeğiniz açısından daha uygun olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir