Genel

Çocuklarda Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda öfke kontrolü

Çocuklarda öfke kontrolü sağlanamamasının en büyük sebebi, davranışlarını örnek aldıkları ebeveynlerinin birbirine olan tutumlarıdır. Öfke kontrolü sağlamanın çözümü ebeveynler olarak çocuklara iyi bir rol model olmaktır.

Çocuklarda öfke kontrolü sağlamak için evde izlediğiniz tv programlarında şiddet içerikli sunumlardan kaçınmalısınız. Çocukların yanında sergilenen her türlü şiddet, çocuklarda öfke kontrolü sorununu tetikler.

Çocuklarda öfke kontrolü sağlanamaması durumunda, mahrum bırakma tekniği uygulanmalıdır. Mahrum bırakma yöntemi, çocuğun saldırgan durumu sonrasında, keyif aldığı bir aktiviteden onu mahrum bırakıp, hatasından ders almasını sağlamaktır. Böylece yaptığı davranışı bir sonraki saldırgan tavırlarında daha az şiddetli veya yapmamasını sağlayacaktır.

Çocuklarda Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Çocuğunuza Duyguları Öğretin

Çocuklar, duygularını anlamadıklarında veya onları sözlü olarak ifade edemediklerinde daha çok öfkelenirler. “sıkıldım!” diyemeyen bir çocuk saldırarak kızgın olduklarını göstermeye çalışabilirler. Ya da üzgün olduğunu söyleyemeyen bir çocuk, dikkatinizi çekmek için yaramazlık yapabilir.

Çocuğunuzun duyguları öğrenmesine yardımcı olmak için “deli”, “üzgün”, “mutlu” ve “korkmuş” gibi temel duygu sözcüklerini öğreterek başlayın. Çocuğunuzun kızgın olduğu zaman şunları söyleyin;, “Şu anda gerçekten kızgın hissediyorsunuz gibi görünüyor”. Zamanla, kendi duygularını söylemeyi öğrenecekler. 

Çocuğunuz duygularını ve onları nasıl tanımlayacağını daha iyi anladıkça, ona hüsrana uğramış, hayal kırıklığına uğramış, endişeli ve yalnız gibi daha karmaşık duygu sözcükleri öğretin.

Sakinleşme Planı Geliştirin

Çocuklarda öfke kontrolü

Çocuklara sinirlenmeye başladıklarında ne yapmaları gerektiğini öğretin. Örneğin, hayal kırıklığına uğradıklarında belirlenmiş bir “sakinleştirici köşeye” gidebilirler. Bu onlara ait bir yer olmalı.

Daha iyi hissedene kadar onları boyamaya, kitap okumaya veya başka bir sakinleştirici aktiviteye katılmaya teşvik edin. Hatta bir sakinleşme seti bile oluşturabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun en sevdiği boyama kitaplarını ve bazı boya kalemlerini, okuması eğlenceli bir kitabı, çıkartmaları, en sevdiği oyuncak veya güzel kokan losyonu içerebilir. 

Üzüldüklerinde, “Git sakinleştirici setini al” diyebilirsin. Bu, çocuğunuzu kendini sakinleştirme sorumluluğunu almaya teşvik eder.

Öfke Yönetimi Becerilerini Geliştirin

Öfkeli hisseden bir çocuğa yardım etmenin en iyi yollarından biri, ona belirli öfke yönetimi tekniklerini öğretmektir. Örneğin derin nefes almak, çocuğunuzun zihnini ve üzgün olduğunda vücudunu sakinleştirir. Hızlı bir yürüyüşe çıkmak, 10’a kadar saymak veya faydalı bir cümleyi tekrarlamak da yardımcı olur. 

Öfke nöbetlerine teslim olmayın

Bazen çocuklar öfke patlamalarının ihtiyaçlarını karşılamanın etkili bir yolu olduğunu keşfederler. Bir çocuk öfke nöbeti geçirirse  ve ebeveynleri onları susturmak için bir oyuncak verirse, öfke nöbetlerinin etkili olduğunu öğreneceklerdir.

Kısa vadede bu daha kolay olsa da, uzun vadede pes etmek yalnızca davranış problemlerini ve saldırganlığı daha da kötüleştirecektir. Bunun yerine, ihtiyaçlarının karşılanacağından emin olmaları için çocuğunuzla bağlantı kurmaya çalışın.

Sonuçları ile Takip Edin

Çocuğunuzun saldırganlığın veya saygısız davranışların kabul edilemez olduğunu öğrenmesine yardımcı olmak için tutarlı disiplin gereklidir.  Çocuğunuz kuralları çiğnerse, her seferinde bir sonuca varın.

Sevdiği şeylerden mahrum bırakma , etkili disiplin stratejileri yöntemidir. Çocuğunuz sinirlendiğinde bir şeyi kırarsa, tamir için para toplamak, tamir etmesine yardım etmesini veya ev işleri yapmasını sağlayın.

Şiddet İçerikli Medyadan Kaçının

Çocuklarda öfke kontrolü varsa, onu şiddet içeren TV programlarına veya video oyunlarına maruz bırakmak sorunu daha da kötüleştirir.

Onları kitaplara, oyunlara ve sağlıklı çatışma çözme becerilerini modelleyen gösterilere maruz bırakmaya odaklanın.

Uzmandan Bir Söz

Çocuklar kızgın hissetmekten veya öfke patlamaları yaşamaktan hoşlanmazlar. Çoğu zaman, hayal kırıklığına ve kendi büyük duygularını yönetememeye tepki gösterirler. Çocuğunuzun öfkeye ve diğer olumsuz duygulara uygun şekilde tepki vermeyi öğrenmesine yardımcı olmak, evdeki ve okuldaki yaşamları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Eğer zorlanıyorsanız, çocuğunuzun çocuk doktorundan veya okul danışmanından yardım isteyin.