Gebelik, Sağlık

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Doğumdan sonra kilo nasıl verilir? Hamilelikten sonra kilolarımı nasıl verebilirim, aldığım kilolar geri gider mi diye endişeleniyor olabilirsiniz ve doğumdan sonra kilo vermeye istekli olabilirsiniz, ancak bilinçli olarak kilo vermeye çalışmadan önce kendinize doğum ve doğumdan iyileşmek için zaman ayırmanız önemlidir.

Tekrar fiziksel olarak aktif olmaya hazır hissettiğinizde, egzersizi yavaş yavaş gevşetmek ve dikkatli beslenme seçimleri yapmak kondisyonunuzu iyileştirebilir ve kendiniz gibi hissetmenize yardımcı olur.

Doğumdan sonra vücudunuzun değiştiğini ve ne yaparsanız yapın farklı görünebileceğini de unutmayın. Ağırdan alın, sakin olun ve sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı sürdürürken doğum sonrası bedeninizi kucaklayın.  Doğumdan sonra kilo nasıl verilir sorusunun cevabı için yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelik ve doğum vücudunuzu değiştirdiği bir sır değil. Doğum yaptıktan sonra, “bebekten önceki bedeninizi” geri almak ve fazla kilolardan kurtulmak için can atabilirsiniz, ancak bebeğinizi doğurduktan sonra kilo vermenin bir gecede mümkün olmadığını akılda tutmak önemlidir. Bebek sonrası sağlıklı kilo kaybı, uygun doğum sonrası beslenme , egzersiz ve sabrın bir kombinasyonunu gerektirir.

Ayrıca ne yaparsanız yapın, hamilelik sonrası bedeninizin (özellikle doğum sonrası karnınızın ) şimdi tamamen farklı olduğunu görebilirsiniz. Kilonuzu farklı şekilde taşıyabilir, giysiler eskisi gibi uymayabilir ve ne kadar kilo verirseniz verin (veya vermeseniz de) görünümünüz farklı görünür.

Aktif bir yaşam tarzı sürdürmeye ve vücudunuzu iyi beslenmeyle beslemeye odaklanmak, cildinizde daha iyi hissetmenize, diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza ve gelecekteki gebeliklerde sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur.

Doğum sonrası kilo kaybı sizin için bir öncelikse, bu ipuçları doğum sonrası kilo verme işlemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikten sonra kilo vermeye çalışmadan önce iyileşmek için zaman ayırın

Hamilelik ve doğum, kilo artışına neden olur, vücudunuza çok şey yükler ve kilo vermeye odaklanmadan önce doğum ve doğumdan kurtulmak için kendinize zaman ayırmanız gerekir .

Doğum sonrası kilolarımı nasıl verebilirim diye düşünüyorsanız doğumdan birkaç gün sonra gün içerisinde yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Doktorunuz size özellikle yapmamanızı söylemediği sürece, yürümek atelektaziyi (akciğer tıkanıklıkları) ve kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur, uykuyu ve ruh halini iyileştirir. (Doğum sonrası endişelerle başa çıkmanıza bile yardımcı olabilir .)

Amerikan Obstetrisyenleri ve Jinekologlar Koleji, doğumdan sonraki ilk üç hafta içinde ebeniz ile doğum sonrası muayene yapılmasını önerir. Bu, nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmak ve doktorunuzun hangi fiziksel aktivitelerin sizin için en iyi olabileceği konusunda görüşlerini almak için iyi bir zaman olabilir.

Rahminizin normal boyutuna geri dönmesinin altı ila sekiz hafta sürebileceğini ve sağlayıcınızın orta veya şiddetli fiziksel aktiviteye devam etmek için bu kadar beklemeyi önerebileceğini de unutmayın.

Kalori alımınızı sınırlamaya çalışmak anne sütü üretiminizi de etkiler, bu nedenle emziriyorsanız, uzmanlar kilo vermeye çalışmadan önce bebeğiniz doğduktan en az 2 ay sonra başlamanızı tavsiye ediyor.

Doğumdan hemen sonra diyete başlamak, iyileşmenizi geciktirebilir ve daha yorgun hissetmenize neden olabilir ve yeni doğan bebeğinizle hayata uyum sağlamak için enerjiye ihtiyacınız vardır. Sabırlı olursanız ve vücudunuza işini yapması için bir şans verirseniz, doğal olarak ne kadar kilo verdiğinize şaşırabilirsiniz.

Aslında, kadınlar doğum sırasında bebeğin ağırlığı, plasentanız ve amniyotik sıvı dahil olmak üzere ortalama 13 kilo kaybederler. Ve vücudunuz hamilelik sırasında aldığı fazla sıvıdan kurtulduğu için sonraki haftalarda kilo vermeye devam edeceksiniz.

Doğum sonrası kilo verme beklentileriniz konusunda gerçekçi olun

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Doğumdan sonra kilo nasıl verilir sorusuna cevap arıyorsanız, tam olarak hamilelik öncesi kilonuza veya şeklinize geri dönemeyebileceğinizi unutmayın. Birçok kadın için hamilelik, daha yumuşak göbek, çatlak izleri , biraz daha geniş kalçalar ve daha geniş bir bel gibi kalıcı değişikliklere neden olur. ( Ayakkabı numaranız bile büyür!) Bu değişiklikler normaldir ve yeni doğum sonrası bedeninizi benimsemek, doğum sonrası zindelik konusunda gerçekçi hedefler geliştirmenize yardımcı olur.

Sıkı, kısıtlayıcı bir diyet yapmayın. Kadınların sağlıklı kalmak için günde en az 1.600 kaloriye ihtiyacı vardır ve çoğu kadının enerjilerini korumak ve ruh hali değişimlerini önlemek için bundan daha fazlasına – günde 1.800 ila 2.200 kaloriye – ihtiyacı vardır. Emziren annenin, hem kendisini hem de bebeğini beslemesi için günde en az 2.000 kaloriye ihtiyacı vardır (emzirme döneminde anne lerin çoğu 2.500 kaloriye ihtiyaç duyar).

Emziriyorsanız, yavaş verdiğinizden emin olmalısınız. Çok hızlı şekilde kilo vermek aynı zamanda sütünüzün azalmasına neden olabilir. Kilo kaybımızı dengede tutmak önemlidir. Çok hızlı kilo kaybı, vücut yağınızda depolanan toksinleri kan dolaşımına ve süt kaynağınıza da salabilir.

Haftada bir buçuk kilo vermek güvenlidir ve emziriyorsanız sütünüzü etkilemez. Bunu başarmak için, yiyecek alımınızı azaltarak veya aktivite seviyenizi artırarak mevcut diyetinizden (güvenli minimumun altına düşmeden) günde 500 kaloriyi kesin.

En sevdiğiniz doğum sonrası egzersizini bulun ve buna bağlı kalın!

Doğumdan sonra kilo nasıl verilir konusu anneler tarafından sürekli merak edilmektedir. Hamilelikten sonra alınan kiloları vermenize yardımcı olacak sihirli bir hap yok: Düzenli egzersizle birlikte sağlıklı bir diyet, kilo vermenin ve onları uzak tutmanın en iyi yoludur. Ve kas yerine yağ kaybettiğinizden emin olmak için kilo vermeye çalışırken egzersiz yapmak önemlidir.

Kilo vermeye hazır olduğunuzda, biraz daha az yiyerek ve daha aktif olarak başlayın – bebeğiniz bebek arabasındayken sadece bir blok etrafında yürüyüş yapıyor olsanız bile. Doğum sonrası egzersizin faydaları ölçeğin ötesine geçer: Düzenli fiziksel aktivite, ruh halinizi yükseltmeye ve stresi azaltmanın yanı sıra hamilelik sırasında gerilmiş karın kaslarını güçlendirmeye ve tonlandırmaya yardımcı olur.

Yürüyüş gibi hafif egzersizlere doğumdan günler sonra başlayabilirsiniz, ancak daha şiddetli egzersizlere veya egzersiz programlarına başlamadan önce sağlayıcınızla görüşün. Doğumdan haftalar sonra sezaryen ameliyatından sonra iyileşiyorsanız veya hala vajinal doğumdan ağrı hissediyorsanız , doktorunuz tarafından egzersiz için izin almanız özellikle önemlidir .

Doğum sonrası kilo kaybı için doğru yiyecekleri yemeye odaklanın

Yeni bir bebek ve programla yemek için zaman bulmak zor olur. Ancak öğün atlamak, enerji seviyelerinin düşmesine neden olabilir, sütünüzü etkileyebilir ki bebeğin sağlığı açısından zararlıdır ve doğum sonrası kilo vermenize yardımcı olmaz. Birçok anne, günde beş ila altı öğün arasında sağlıklı atıştırmalıklar yemenin (üç büyük öğün yerine) iştahlarına ve programlarına daha iyi uyduğunu fark eder. (Küçük bir öğün yarım sandviç, bitki çayları, havuç dilimleri, meyve ve bir bardak süt kullanın.)

Kilo vermek için öğün atlamayın – faydası olmaz çünkü diğer öğünlerde daha fazla yeme olasılığınız artar ve kilo almaya meyilli hale gelirsiniz. (Ayrıca muhtemelen kendinizi yorgun ve huysuz hissedeceksiniz.) Ve hiçbir zaman çok fazla kahvaltı yapan biri olmadıysanız bile, kahvaltı yapmanın sabahın ilerleyen saatlerinde açlık ve yorgun hissetmenizi engelleyebileceğini bilin. Daha aktif olmanız için size enerji verir.

Ek olarak, araştırmalar kahvaltıyı atlamanın kilo verme çabalarınızı sabote edebileceğini gösteriyor. Bir çalışma, fast food yemeyi sınırlamak ve daha sık ve daha küçük öğünler yemek gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte sürekli kahvaltı yapmanın uzun vadeli kilo kaybı yönetimi başarısı ile ilişkili olduğunu buldu.

Mümkünse yemeğinizi yavaşlatmak da yararlı olur: Yemek yemeye zaman ayırdığınızda, ne zaman doyduğunuzu anlamanın daha kolay olduğunu fark edeceksiniz ve daha az yemek yeme olasılığınız daha düşük olacaktır.

Doğumdan sonra kilo nasıl verilir sorusunun cevabı için bazı beslenme ipuçları:

Daha fazla meyve ve sebze yiyin. Meyve ve sebzeleri sade yemenin büyük bir hayranı değilseniz, onları yemeklerinize dahil etmenin yaratıcı yollarını bulabilirsiniz. Meyveli (veya sebzeli) smoothieler yapın; balık veya tavuk üzerine meyve veya sebze sosları (püre haline getirilmiş sebzelerden yapılan soslar) kullanın; sandviçinize rendelenmiş havuç ekleyin; veya ızgara sebzeleri veya püre sebze çorbalarını deneyin.

(Çorbanızı püre haline getirmek, yüksek kalorili ve doymuş yağ içeren krema eklemenize gerek kalmadan onu kremsi hale getirir. Ayrıca, normalde tek başına yiyemeyeceğiniz sebzeleri yemenin harika bir yoludur.)

Lif oranı yüksek yiyecekleri arayın. Araştırmalar, lif oranı yüksek yiyecekler yemenin öğünler arasında tok kalmanıza ve kilo kaybını teşvik etmenin yanı sıra doğum sonrası kabızlığa yardımcı olabileceğini gösteriyor . Elma, fasulye, mercimek veya kepekli tahıllar gibi lif açısından zengin yiyecekleri öğünlerinize dahil etmeye çalışın.

Doğru yağları seçin. Yağın karbonhidrat veya proteinden iki kat daha fazla kalorisi vardır ve bu her zaman kötü bir şey değildir! Doğru yağları yemek, kendinizi tok hissetmenize ve diyetinizi dengelemenize yardımcı olur. Avokado, zeytin, somon, fındık ve tohumlar gibi sağlıklı, doymamış yağlar, harika bir öğün ilavesi veya atıştırmalıktır ve kolesterolü düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Soda veya yüksek kalorili kahve içecekleri gibi kızarmış yiyeceklerde ve şekerli içeceklerde bulunan gereksiz yağlardan kaçının. Her öğüne biraz yağ eklemek, tok kalmanıza ve aşırı karbonhidrat yemenizi engellemenize yardımcı olacaktır. Doğumdan sonra kilo nasıl verilir sorusunu tam anlamıyla cevaplamamıza az kaldı…

Bol bol su tüketin. Su içmek, daha kolay hareket edebilmeniz için eklemlerinizi yağlamak ve daha az kalori tüketmeniz için tok kalmanıza yardımcı olmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sunar. Ayrıca, emzirme için hidrasyon önemlidir.

İhtiyacınız olan su miktarı yaşınız, bedeniniz ve yaşadığınız yer gibi çeşitli faktörlere bağlıdır, ancak günde en az 8 bardak su içmeyi hedeflemek en iyisidir. Doğumdan sonra kilo nasıl verilir sorusunu cevapladık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere J