Bebek

Kırk Uçurma Nedir? Kırk Çıkarma Nasıl Yapılır?

kırk uçurma

Kırk uçurma nedir? Bebek ve anne için önemi nedir? Bu soruların cevabını bu makalede öğreneceksiniz. Bir bebeğin doğumuyla birlikte hem anne hem de yenidoğan yeni bir döneme başlar. Bu süreç lohusalık olarak da bilinen doğumdan sonraki 6 haftayı, anne ve bebeğin özel bakıma ihtiyaç duyduğu ve yaklaşık 40 gün boyunca yalnız bırakılamadığı dönemi kapsar.

Lohusalık döneminde mümkün olduğu kadar annenin psikolojisine destek olunurken, bebek bakımı ile ilgili de yardımcı olunmaktadır. Çünkü lohusa kadın, hamilelik sürecini yeni atlatmıştır ve vücudunun toparlanması gerekmektedir.

Bu sırada bebek de annesini tanıyarak güçlü bir bağ kurmaya çalışıyordur. Lohusalığın bitimiyle birlikte de yenidoğan için 40 uçurma diye adlandırılan küçük bir seremoni yapılmaktadır. Halk arasında sıklıkla telaffuz edilen, anne ve yenidoğanın ilk 6 haftasının sonunu ifade eden kırk çıkarmanın birçok faydası olduğuna inanılmaktadır.

Peki kırk uçurmak nedir, nasıl yapılır, bu gelenekle ilgili uygulanan adımlar nelerdir?

Kırk Uçurmak Ne Anlama Gelir?

Çocuğu olsun olmasın herkes kırk çıkarma işleminin doğrusunu yanlışını duymuş olmalı. Bazıları bunu dini bir inanç olarak görürken, bazıları ise manevi faydaları olan eski bir gelenek olarak görüyor. Peki bu inanç tam olarak ne anlama geliyor?

Çeşitli nedenlerle tam olarak takip edilemese de özellikle günümüz doktorlarının karşılaştırması 40. diş çekimi anne ve bebeklerin doğumdan sonra 40 gün boyunca dışarı çıkmaması, dinlenmemesi ve evde yalnız kalmaması inancına dayanmaktadır. 40. gün olan bu sürenin sonunda anne ve bebek özel bir banyo yaptırır, bu da vaftiz ve dua yoluyla ilk gezintilerini yaptığı anlamına gelir.

Bebeklere Neden Kırk Uçurma Yapılır?

Günümüz koşullarında, birçok insan eski gelenekleri yeni doğan bebeklere uygulamaya devam etmeyi onaylamamakta veya hissetmemektedir. Ancak 40 Feili eski bir düşüncedir ve çok önemli bir derin nedeni vardır.

Doğumdan sonra annenin toparlanması, dikiş atması, yaraları iyileştirmesi, dinlenmesi ve enerji toplayarak eski sağlığına kavuşması için yaklaşık 40 güne ihtiyacı vardır. Bu gelenek, anne eski sağlığına kavuştuğunda bir kutlama olarak yapılır.

Bebeklerin yeni ortamlarına alışmaları ve alışmaları doğumdan sonra yaklaşık 40 gün sürer. Bu süre zarfında bakıma hijyenik bir ortamda devam edildi. Bu gelenekle bebek artık dış dünyayla bağlantı kurar ve ilk deneyimini kutlar.

Anneler ve bebekler yaşamlarının ilk 40 günü boyunca birçok hastalığa ve mikroplara açıktır. Bu gelenekle birlikte hepsi keserek sürecin dışına çıkarlar.

Bebeğin Kırkı Nasıl Çıkarılır? 

Bu asırlık bir gelenek olduğu için kuşaktan kuşağa aktarılan gelenek bölgesel ve bölgesel farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle, birçok kişi tören sırasında hala farklı şeyler deniyor.

Aslında “kırkı çıkarmak” diye bir şey yoktur. Lohusalık önemlidir ve anne kırk günü doldurduğu için bu ritüel yapılır. Eski geleneklere göre, yeni doğmuş bir birey olarak yenidoğanın, dönemin sonunda bir törenle kutlanması gerektiğine inanılıyordu.

Bebeklerde Kırk Nasıl Çıkarılır?

Ailenin bir büyüğünün “kirigami’nin annesi” olması istenir. Bu kişi bir büyükanne veya büyükbaba veya başka bir bilinçli aile üyesi olur.

Bu adam anne ve bebeği 40 kez yıkar.

Hazırlanan sudan 40 bardak su ile bebeği ve anneyi yıkayarak başlayın.

Yıkama işlemi sırasında çeşitli dualar da okunur.

Anne ve bebek temiz yeni giysiler giyer ve hazırlanır.

Daha sonra 7 farklı evi ziyaret ettik. Bugün sadece birkaç aile büyüğünü ziyaret etmenin yeterli olduğuna inanılıyor, çünkü anne ve bebeklerin bir günde 7 farklı kapıdan geçmeleri yorucu olabiliyor.

Tören, eve gelenlerin neşeli bir şekilde bebeğe yumurta, pirinç, un, şeker ve madeni para gibi çeşitli küçük hediyeler vermesiyle sona eriyor.

Bazı âdetlere göre kırk mevlid de tüm aile yakınlarının eve davet edilmesiyle kılınır.

Kırk Uçurma Yapılması Şartmıdır?

Kırk uçurma ritüelinin dini geçerliliği yoktur. İslam’da kırk uçuşu ile ilgili hiçbir gelenek yoktur. Ancak hem din adamlarının hem de bilim adamlarının üzerinde uzlaştığı bir sorun var. Bu uygulama bir gelenektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir